(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.4 mm |
| Width | 5.75 mm |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 7 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.75 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.4892 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Green, Natural |
| Gender | Male |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Natural |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
