(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| size width | 3.50 mm |
| size length | 4.50 mm |
| size height | 4.50 mm |
| voltage rating ac | 50 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.50 mm |
| Mating Post Length | 2.4 mm |
| Termination Post Length | 2.69 mm |
Stock: 42673
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07892
Ext.Price$0.07892
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07892 | $0.07892 |
| 10 | $0.03946 | $0.39460 |
| 50 | $0.03538 | $1.76900 |
| 100 | $0.03172 | $3.17200 |
| 500 | $0.02926 | $14.63000 |
| 1000 | $0.02699 | $26.99000 |
| 3000 | $0.02489 | $74.67000 |
| 5000 | $0.02296 | $114.80000 |
| 10000 | $0.02117 | $211.70000 |
