(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.7 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Tin |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Natural |
Stock: 2651
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13027
Ext.Price$0.13027
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13027 | $0.13027 |
| 10 | $0.11546 | $1.15460 |
| 50 | $0.10234 | $5.11700 |
| 100 | $0.09325 | $9.32500 |
| 500 | $0.08496 | $42.48000 |
| 1000 | $0.07741 | $77.41000 |
| 3000 | $0.07114 | $213.42000 |
| 5000 | $0.06537 | $326.85000 |
