
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 30 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Fastening Type | Latch |
| Termination Post Length | 3.1 mm |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$1.17466
Ext.Price$1.17466
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.17466 | $1.17466 |
| 10 | $1.14922 | $11.49220 |
| 25 | $1.10891 | $27.72275 |
| 50 | $1.07002 | $53.50100 |
