
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 7.2 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 63 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Polyester |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 months ago) |
| Schedule B | 8532250010 |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
| Number of Pins | 2 |
Stock: 100520
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20654
Ext.Price$0.20654
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20654 | $0.20654 |
| 10 | $0.12204 | $1.22040 |
| 50 | $0.08997 | $4.49850 |
| 100 | $0.08022 | $8.02200 |
| 500 | $0.06370 | $31.85000 |
| 1000 | $0.05846 | $58.46000 |
| 3000 | $0.05365 | $160.95000 |
| 5000 | $0.04923 | $246.15000 |
