
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 10 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Height | 8 mm |
| Voltage Rating | 63 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Polyester |
| Lead Length | 6 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 months ago) |
| Schedule B | 8532250010 |
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
| Number of Pins | 2 |
Stock: 11664
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21260
Ext.Price$0.21260
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21260 | $0.21260 |
| 10 | $0.12574 | $1.25740 |
| 50 | $0.09273 | $4.63650 |
| 100 | $0.08247 | $8.24700 |
| 500 | $0.06520 | $32.60000 |
| 1000 | $0.05971 | $59.71000 |
| 3000 | $0.05468 | $164.04000 |
| 5000 | $0.05008 | $250.40000 |
