
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 330 nF |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 7.2 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 months ago) |
| Schedule B | 8532250010 |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
| Number of Pins | 2 |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32533
Ext.Price$0.32533
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32533 | $0.32533 |
| 10 | $0.20087 | $2.00870 |
| 50 | $0.15066 | $7.53300 |
| 100 | $0.13534 | $13.53400 |
| 500 | $0.10945 | $54.72500 |
| 1000 | $0.10144 | $101.44000 |
