

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 68 nF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 7.2 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 6.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 63 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Insulation Resistance | 15 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Polyester |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 6 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 months ago) |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
Stock: 2770
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.07130 | $0.71300 |
| 50 | $0.06748 | $3.37400 |
| 100 | $0.06386 | $6.38600 |
| 500 | $0.05010 | $25.05000 |
| 1000 | $0.04624 | $46.24000 |
| 3000 | $0.04267 | $128.01000 |
| 5000 | $0.03938 | $196.90000 |
| 10000 | $0.03634 | $363.40000 |
