
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 5 % |
| Life (Hours) | 200000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 6.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | PET |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 6 mm |
| Schedule B | 8532250010 |
Stock: 12537
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18809
Ext.Price$0.18809
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18809 | $0.18809 |
| 10 | $0.07259 | $0.72590 |
| 50 | $0.06695 | $3.34750 |
| 100 | $0.06174 | $6.17400 |
| 500 | $0.05694 | $28.47000 |
| 1000 | $0.05446 | $54.46000 |
| 3000 | $0.04840 | $145.20000 |
| 5000 | $0.04301 | $215.05000 |
| 10000 | $0.03822 | $382.20000 |
