

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 8 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Height | 8 mm |
| Packaging | Ammo Pack |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 3.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Polyester |
| Contact Plating | Tin |
| Features | General Purpose |
| Lead Length | 6 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 months ago) |
| Schedule B | 8532250010 |
| Number of Pins | 2 |
Stock: 232
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.13423 | $1.34230 |
| 50 | $0.12720 | $6.36000 |
| 100 | $0.12054 | $12.05400 |
| 500 | $0.09660 | $48.30000 |
| 1000 | $0.08720 | $87.20000 |
| 3000 | $0.07311 | $219.33000 |
| 5000 | $0.06130 | $306.50000 |
