

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 nF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 6.5 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 6.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 63 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Thickness | 6.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Insulation Resistance | 3.75 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | PET |
| Lead Length | 5 mm |
| Schedule B | 8532250010 |
Stock: 358
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.07763 | $0.77630 |
| 50 | $0.07309 | $3.65450 |
| 100 | $0.06882 | $6.88200 |
| 500 | $0.05318 | $26.59000 |
| 1000 | $0.05130 | $51.30000 |
| 3000 | $0.04069 | $122.07000 |
