
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Positions | 32 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.5 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 67
Distributors
pcbx
Unit Price$0.99562
Ext.Price$0.99562
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.99562 | $0.99562 |
| 10 | $0.80851 | $8.08510 |
| 25 | $0.74316 | $18.57900 |
| 50 | $0.68310 | $34.15500 |
| 100 | $0.62788 | $62.78800 |
| 300 | $0.59843 | $179.52900 |
| 500 | $0.57036 | $285.18000 |
| 1000 | $0.54165 | $541.65000 |
