
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.9 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Schottky Diodes |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Reverse Leakage Current | 500 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 65 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 65 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 65 A |
| Reverse Current | 500 µA |
Stock: 14579
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08928
Ext.Price$0.08928
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08928 | $0.08928 |
| 10 | $0.07991 | $0.79910 |
| 50 | $0.07152 | $3.57600 |
| 100 | $0.06365 | $6.36500 |
| 500 | $0.05665 | $28.32500 |
| 1000 | $0.05398 | $53.98000 |
| 3000 | $0.05143 | $154.29000 |
| 5000 | $0.04900 | $245.00000 |
