(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Mounting Style | Surface Mount, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.00 mm |
| size length | 9.95 mm |
| size height | 6.60 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
Stock: 8222
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20938
Ext.Price$0.20938
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20938 | $0.20938 |
| 10 | $0.18835 | $1.88350 |
| 50 | $0.16944 | $8.47200 |
| 100 | $0.15383 | $15.38300 |
| 500 | $0.13965 | $69.82500 |
| 1000 | $0.12678 | $126.78000 |
| 3000 | $0.11948 | $358.44000 |
| 5000 | $0.11260 | $563.00000 |
