(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin, Tin Lead |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -25.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| voltage rating ac | 250 V |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 115992
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09120
Ext.Price$0.09120
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09120 | $0.09120 |
| 10 | $0.04560 | $0.45600 |
| 50 | $0.04110 | $2.05500 |
| 100 | $0.03705 | $3.70500 |
| 500 | $0.03228 | $16.14000 |
| 1000 | $0.02813 | $28.13000 |
| 3000 | $0.02764 | $82.92000 |
| 5000 | $0.02715 | $135.75000 |
| 10000 | $0.02617 | $261.70000 |
