(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| size width | 3.50 mm |
| size length | 6.00 mm |
| size height | 4.50 mm |
| voltage rating ac | 50 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.50 mm |
| Mating Post Length | 2.4 mm |
| Termination Post Length | 2.69 mm |
Stock: 1698
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.06506 | $0.65060 |
| 50 | $0.06018 | $3.00900 |
| 100 | $0.05566 | $5.56600 |
| 500 | $0.05210 | $26.05000 |
| 1000 | $0.04877 | $48.77000 |
| 3000 | $0.04565 | $136.95000 |
| 5000 | $0.04273 | $213.65000 |
| 10000 | $0.04001 | $400.10000 |
