
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 3.70 mm |
| size length | 7.50 mm |
| size height | 5.00 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.50 mm |
Stock: 3089
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33770
Ext.Price$0.33770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33770 | $0.33770 |
| 10 | $0.28640 | $2.86400 |
| 25 | $0.26978 | $6.74450 |
| 50 | $0.25413 | $12.70650 |
| 100 | $0.23938 | $23.93800 |
| 300 | $0.22619 | $67.85700 |
| 500 | $0.21373 | $106.86500 |
| 1000 | $0.16244 | $162.44000 |
| 3000 | $0.15634 | $469.02000 |
| 5000 | $0.15047 | $752.35000 |
