
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | PC Pins |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 3.15 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 7.15 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 250 mg |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Actuator Length | 3.15 mm |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 300 kcycles |
| Operating Force | 1.5 N |
| Switch Travel | 250 µm |
| Mechanical Life | 300 kcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Standard |
| Life (Cycles) | 300 kCycles |
| Schedule B | 8536509065 |
| Mounting Direction | Straight |
Stock: 1048
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.19065 | $1.90650 |
| 25 | $0.18538 | $4.63450 |
| 50 | $0.18025 | $9.01250 |
| 100 | $0.17526 | $17.52600 |
| 300 | $0.17497 | $52.49100 |
| 500 | $0.17468 | $87.34000 |
| 1000 | $0.17440 | $174.40000 |
| 3000 | $0.16508 | $495.24000 |
| 5000 | $0.15625 | $781.25000 |
| 10000 | $0.14790 | $1479.00000 |
