
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | PC Pins |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 7.4 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 7.15 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 250 mg |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Actuator Length | 3.15 mm |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 300 kcycles |
| Operating Force | 2.6 N |
| Switch Travel | 250 µm |
| Mechanical Life | 100 kcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Standard |
| Mounting Direction | Right Angle |
Stock: 933
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26246
Ext.Price$0.26246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26246 | $0.26246 |
| 10 | $0.23596 | $2.35960 |
| 25 | $0.21373 | $5.34325 |
| 50 | $0.21115 | $10.55750 |
| 100 | $0.20860 | $20.86000 |
| 300 | $0.20860 | $62.58000 |
| 500 | $0.20860 | $104.30000 |
| 1000 | $0.20860 | $208.60000 |
| 3000 | $0.19763 | $592.89000 |
| 5000 | $0.18723 | $936.15000 |
