
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 6.15 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 7.15 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 850.003752 mg |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Actuator Length | 6.15 mm |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Electrical Life | 300 kcycles |
| Operating Force | 2.55 N |
| Switch Travel | 250 µm |
| Mechanical Life | 100 kcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Mounting Direction | Right Angle |
Stock: 14117
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.20775 | $2.07750 |
| 25 | $0.20573 | $5.14325 |
| 50 | $0.20373 | $10.18650 |
| 100 | $0.20176 | $20.17600 |
| 300 | $0.20091 | $60.27300 |
| 500 | $0.20006 | $100.03000 |
| 1000 | $0.19920 | $199.20000 |
| 3000 | $0.19891 | $596.73000 |
| 5000 | $0.19862 | $993.10000 |
| 10000 | $0.19834 | $1983.40000 |
