
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 4.3 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Actuator Length | 800 µm |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPST |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Electrical Life | 3 Mcycles |
| Operating Force | 1.27 N |
| Switch Travel | 300 µm |
| Mechanical Life | 3 Mcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Standard |
| Life (Cycles) | 3 MCycles |
| Mounting Direction | Straight |
Stock: 88
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.16073 | $1.60730 |
| 25 | $0.15958 | $3.98950 |
| 50 | $0.15844 | $7.92200 |
| 100 | $0.15730 | $15.73000 |
| 300 | $0.15716 | $47.14800 |
| 500 | $0.15702 | $78.51000 |
| 1000 | $0.15688 | $156.88000 |
| 3000 | $0.15674 | $470.22000 |
| 5000 | $0.15660 | $783.00000 |
| 10000 | $0.15645 | $1564.50000 |
