
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 7.3 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 0.85 g |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Actuator Length | 3 mm |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 1 Mcycles |
| Operating Force | 2.55 N |
| Switch Travel | 300 µm |
| Mechanical Life | 1 Mcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Life (Cycles) | 1 MCycles |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP00 |
| Mounting Direction | Straight |
| Cap Color | Yellow |
Stock: 3230
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27529
Ext.Price$0.27529
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27529 | $0.27529 |
| 10 | $0.23767 | $2.37670 |
| 25 | $0.22057 | $5.51425 |
| 50 | $0.21229 | $10.61450 |
| 100 | $0.20433 | $20.43300 |
| 300 | $0.18692 | $56.07600 |
| 500 | $0.17099 | $85.49500 |
| 1000 | $0.16842 | $168.42000 |
| 3000 | $0.16496 | $494.88000 |
| 5000 | $0.16158 | $807.90000 |
