
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | PC Pins |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 7.3 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 270 mg |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Actuator Length | 800 µm |
| Throw Configuration | SPST |
| Contact Resistance | 500 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 2 Mcycles |
| Switch Travel | 500 µm |
| Mechanical Life | 2 Mcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Standard |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
