
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.4892 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Friction |
| Contact Mating Length | 5.9944 mm |
Stock: 3329
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11285
Ext.Price$0.11285
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11285 | $0.11285 |
| 10 | $0.09404 | $0.94040 |
| 50 | $0.08577 | $4.28850 |
| 100 | $0.07822 | $7.82200 |
| 500 | $0.06783 | $33.91500 |
| 1000 | $0.05882 | $58.82000 |
| 3000 | $0.05566 | $166.98000 |
