
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.76 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.7 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Pitch | 3.9624 mm |
| Max Current Rating | 10 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Ramp |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
