

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 5.1 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Actuator Length | 2.6 mm |
| Throw Configuration | SPST |
| Connector Type | SMD/SMT |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Operating Force | 3.5 N |
| Switch Travel | 800 µm |
| Actuator Material | Rubber |
| Mechanical Life | 100 kcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Standard |
| Schedule B | 8536509065 |
| Mounting Direction | Straight |
Stock: 348
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59417
Ext.Price$0.59417
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59417 | $0.59417 |
| 10 | $0.42404 | $4.24040 |
| 25 | $0.41122 | $10.28050 |
| 50 | $0.40865 | $20.43250 |
| 100 | $0.40609 | $40.60900 |
| 300 | $0.40308 | $120.92400 |
| 500 | $0.40010 | $200.05000 |
| 1000 | $0.33513 | $335.13000 |
