
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 3.1 mm |
| Depth | 7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPST |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Electrical Life | 50 kcycles |
| Operating Force | 1.57 N |
| Switch Travel | 250 µm |
| Mechanical Life | 100 kcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Actuator Type | Standard |
| Circuit Type | SPST-NO |
Stock: 7077
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36933
Ext.Price$0.36933
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36933 | $0.36933 |
| 10 | $0.35480 | $3.54800 |
| 25 | $0.35480 | $8.87000 |
| 50 | $0.35480 | $17.74000 |
| 100 | $0.35480 | $35.48000 |
| 300 | $0.35480 | $106.44000 |
| 500 | $0.35480 | $177.40000 |
| 1000 | $0.35480 | $354.80000 |
| 3000 | $0.35480 | $1064.40000 |
