

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Height | 3.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 200.005886 mg |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPST |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 50 kcycles |
| Operating Force | 1.6 N |
| Switch Travel | 250 µm |
| Mechanical Life | 50 kcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Standard |
| Life (Cycles) | 100 kCycles |
| Mounting Direction | Straight |
Stock: 1873
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40023
Ext.Price$0.40023
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40023 | $0.40023 |
| 10 | $0.39003 | $3.90030 |
| 25 | $0.38009 | $9.50225 |
| 50 | $0.37041 | $18.52050 |
| 100 | $0.36097 | $36.09700 |
| 300 | $0.35177 | $105.53100 |
| 500 | $0.34281 | $171.40500 |
| 1000 | $0.33408 | $334.08000 |
| 3000 | $0.32559 | $976.77000 |
