

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 1.2 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Depth | 3.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 21.99923 mg |
| Ratings | Dust Proof |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Actuator Length | 700 µm |
| Throw Configuration | SPST |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Operating Force | 1.59 N |
| Switch Travel | 200 µm |
| Mechanical Life | 100 kcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Ingress Protection | Dust Proof |
| Mounting Direction | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging | Reel |
| Actuator Type | Rectangular Button |
Stock: 11582
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38812
Ext.Price$0.38812
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38812 | $0.38812 |
| 10 | $0.37602 | $3.76020 |
| 25 | $0.37136 | $9.28400 |
| 50 | $0.36676 | $18.33800 |
| 100 | $0.36222 | $36.22200 |
| 300 | $0.35773 | $107.31900 |
| 500 | $0.35330 | $176.65000 |
| 1000 | $0.34892 | $348.92000 |
| 3000 | $0.34461 | $1033.83000 |
