
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Length | 4 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.85 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 0.022 g |
| Ratings | Dust Proof |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Orientation | Right Angle |
| Actuator Length | 700 µm |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Operating Force | 1.59 N |
| Switch Travel | 200 µm |
| Mechanical Life | 100 kcycles |
| Actuator Type | Rectangular Button |
| Ingress Protection | Dust Proof |
| Mounting Direction | Surface Mount, Right Angle |
Stock: 303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45653
Ext.Price$0.45653
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45653 | $0.45653 |
| 10 | $0.45567 | $4.55670 |
| 25 | $0.44810 | $11.20250 |
| 50 | $0.44065 | $22.03250 |
| 100 | $0.43333 | $43.33300 |
| 300 | $0.42613 | $127.83900 |
| 500 | $0.41905 | $209.52500 |
| 1000 | $0.41207 | $412.07000 |
| 3000 | $0.39699 | $1190.97000 |
| 5000 | $0.38246 | $1912.30000 |
| 10000 | $0.36847 | $3684.70000 |
