
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 7.8 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Actuator Length | 900 µm |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPST |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Operating Force | 2.26 N |
| Switch Travel | 250 µm |
| Mechanical Life | 300 kcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Standard |
| Mounting Direction | Straight |
Stock: 182
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40010
Ext.Price$0.40010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40010 | $0.40010 |
| 10 | $0.31547 | $3.15470 |
| 25 | $0.30146 | $7.53650 |
| 50 | $0.28808 | $14.40400 |
| 100 | $0.27529 | $27.52900 |
| 300 | $0.26305 | $78.91500 |
| 500 | $0.25135 | $125.67500 |
| 1000 | $0.24879 | $248.79000 |
| 3000 | $0.23299 | $698.97000 |
| 5000 | $0.21819 | $1090.95000 |
| 10000 | $0.20433 | $2043.30000 |
