
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Power Rating | 1.2 W |
| Height | 11.6 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 1 g |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Actuator Length | 3.75 mm |
| Throw Configuration | SPST |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Operating Force | 1.96 N |
| Switch Travel | 300 µm |
| Mechanical Life | 3 Mcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Mounting Direction | Through Hole |
Stock: 624
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61983
Ext.Price$0.61983
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61983 | $0.61983 |
| 10 | $0.52834 | $5.28340 |
| 25 | $0.47876 | $11.96900 |
| 50 | $0.44692 | $22.34600 |
| 100 | $0.41720 | $41.72000 |
| 300 | $0.39344 | $118.03200 |
| 500 | $0.37104 | $185.52000 |
| 1000 | $0.35465 | $354.65000 |
| 3000 | $0.33899 | $1016.97000 |
| 5000 | $0.32402 | $1620.10000 |
