(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.00 mm |
| size length | 11.9 mm |
| size height | 6.60 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
Stock: 25533
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40010
Ext.Price$0.40010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40010 | $0.40010 |
| 10 | $0.34197 | $3.41970 |
| 25 | $0.32394 | $8.09850 |
| 50 | $0.30686 | $15.34300 |
| 100 | $0.29067 | $29.06700 |
| 300 | $0.27485 | $82.45500 |
| 500 | $0.25990 | $129.95000 |
| 1000 | $0.19407 | $194.07000 |
| 3000 | $0.18799 | $563.97000 |
| 5000 | $0.18210 | $910.50000 |
