
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 3.70 mm |
| size length | 9.00 mm |
| size height | 5.00 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.50 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
