
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.7 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.4986 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Beige |
| Mounting Angle | Straight |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
