
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 265 V |
| Tolerance | 25 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Voltage Rating (AC) | 265 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 400 Ω |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 265 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 15 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 265 V |
| Operating Supply Voltage | 265 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Hold Current | 15 mA |
| Trip Current | 40 mA |
| Max Supply Voltage (DC) | 265 V |
Stock: 31627
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50099
Ext.Price$0.50099
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50099 | $0.50099 |
| 10 | $0.45995 | $4.59950 |
| 25 | $0.39925 | $9.98125 |
| 50 | $0.37531 | $18.76550 |
| 100 | $0.35223 | $35.22300 |
| 300 | $0.32092 | $96.27600 |
| 500 | $0.29239 | $146.19500 |
| 1000 | $0.25819 | $258.19000 |
