(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Tin Lead |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 3.80 mm |
| size length | 15.0 mm |
| size height | 6.00 mm |
| Housing Color | White |
| pin pitch | 2.50 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 148
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12960
Ext.Price$0.12960
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12960 | $0.12960 |
| 10 | $0.06480 | $0.64800 |
| 50 | $0.05755 | $2.87750 |
| 100 | $0.05112 | $5.11200 |
| 500 | $0.04431 | $22.15500 |
| 1000 | $0.03841 | $38.41000 |
| 3000 | $0.03640 | $109.20000 |
| 5000 | $0.03450 | $172.50000 |
| 10000 | $0.03224 | $322.40000 |
