(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 MΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| size width | 4.50 mm |
| size length | 11.9 mm |
| size height | 6.00 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 41381
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09868
Ext.Price$0.09868
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09868 | $0.09868 |
| 10 | $0.04934 | $0.49340 |
| 50 | $0.04457 | $2.22850 |
| 100 | $0.04026 | $4.02600 |
| 500 | $0.03584 | $17.92000 |
| 1000 | $0.03191 | $31.91000 |
| 3000 | $0.03063 | $91.89000 |
| 5000 | $0.02940 | $147.00000 |
| 10000 | $0.02793 | $279.30000 |
