(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Mounting Style | Through Hole |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 3.50 mm |
| size length | 9.00 mm |
| size height | 4.50 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.50 mm |
| Mating Post Length | 2.4 mm |
| Termination Post Length | 2.69 mm |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08899
Ext.Price$0.08899
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08899 | $0.08899 |
| 10 | $0.08005 | $0.80050 |
| 50 | $0.07200 | $3.60000 |
| 100 | $0.06452 | $6.45200 |
| 500 | $0.05781 | $28.90500 |
| 1000 | $0.05307 | $53.07000 |
| 3000 | $0.04871 | $146.13000 |
