
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 1.5 mm |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 3.70 mm |
| size length | 10.5 mm |
| size height | 5.00 mm |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 1.50 mm |
| Stack Height | 6.4 mm |
Stock: 4876
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25699
Ext.Price$0.25699
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25699 | $0.25699 |
| 10 | $0.23084 | $2.30840 |
| 50 | $0.20736 | $10.36800 |
| 100 | $0.18544 | $18.54400 |
| 500 | $0.16584 | $82.92000 |
| 1000 | $0.14831 | $148.31000 |
| 3000 | $0.13914 | $417.42000 |
| 5000 | $0.13054 | $652.70000 |
