
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Number of Contacts | 5 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Fastening Type | Friction |
| Contact Mating Length | 5.9944 mm |
Stock: 1965
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17760
Ext.Price$0.17760
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17760 | $0.17760 |
| 10 | $0.15690 | $1.56900 |
| 50 | $0.13862 | $6.93100 |
| 100 | $0.12516 | $12.51600 |
| 500 | $0.11301 | $56.50500 |
| 1000 | $0.10204 | $102.04000 |
| 3000 | $0.09471 | $284.13000 |
| 5000 | $0.08791 | $439.55000 |
