(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.74 mm |
| Width | 14.6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 8.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 10 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Ramp |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Length | 7.6962 mm |
| Mating Post Length | 7.7 mm |
| Termination Post Length | 3.7 mm |
Stock: 13670
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12480
Ext.Price$0.12480
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12480 | $0.12480 |
| 10 | $0.11200 | $1.12000 |
| 50 | $0.10051 | $5.02550 |
| 100 | $0.08974 | $8.97400 |
| 500 | $0.08012 | $40.06000 |
| 1000 | $0.07651 | $76.51000 |
| 3000 | $0.07307 | $219.21000 |
| 5000 | $0.06978 | $348.90000 |
