(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.9624 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Ramp |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 7.6962 mm |
| Mating Post Length | 7.7 mm |
| Termination Post Length | 3.6 mm |
Stock: 27269
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23491
Ext.Price$0.23491
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23491 | $0.23491 |
| 10 | $0.20601 | $2.06010 |
| 50 | $0.18067 | $9.03350 |
| 100 | $0.15307 | $15.30700 |
| 500 | $0.12969 | $64.84500 |
| 1000 | $0.12275 | $122.75000 |
| 3000 | $0.11618 | $348.54000 |
| 5000 | $0.10996 | $549.80000 |
