
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 4.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | B6B-PH-K(LF)(SN) |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Beige |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 454
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37123
Ext.Price$0.37123
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37123 | $0.37123 |
| 10 | $0.34449 | $3.44490 |
| 25 | $0.31967 | $7.99175 |
| 50 | $0.29664 | $14.83200 |
| 100 | $0.27744 | $27.74400 |
| 300 | $0.25948 | $77.84400 |
| 500 | $0.24269 | $121.34500 |
| 1000 | $0.22698 | $226.98000 |
| 3000 | $0.21323 | $639.69000 |
| 5000 | $0.20031 | $1001.55000 |
