| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 5.00 mm |
| size length | 15.9 mm |
| size height | 6.60 mm |
| voltage rating ac | 100 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 2.00 mm |
| Stack Height | 8.6 mm |
Stock: 834
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46358
Ext.Price$0.46358
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46358 | $0.46358 |
| 10 | $0.42588 | $4.25880 |
| 25 | $0.39124 | $9.78100 |
| 50 | $0.35942 | $17.97100 |
| 100 | $0.33202 | $33.20200 |
| 300 | $0.30670 | $92.01000 |
| 500 | $0.28332 | $141.66000 |
| 1000 | $0.26171 | $261.71000 |
| 3000 | $0.24203 | $726.09000 |
| 5000 | $0.22383 | $1119.15000 |
