(SN).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 3.048 mm |
| Width | 5.08 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Height | 4.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Copper, Tin |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural, White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 2.3876 mm |
| Body Plating | Tin |
| Panel Thickness | 3.5 mm |
| Mating Post Length | 2.4 mm |
| Termination Post Length | 2.69 mm |
Stock: 24605
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12482
Ext.Price$0.12482
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12482 | $0.12482 |
| 10 | $0.10430 | $1.04300 |
| 50 | $0.09676 | $4.83800 |
| 100 | $0.08977 | $8.97700 |
| 500 | $0.08402 | $42.01000 |
| 1000 | $0.07864 | $78.64000 |
| 3000 | $0.07360 | $220.80000 |
| 5000 | $0.06888 | $344.40000 |
| 10000 | $0.06446 | $644.60000 |
