
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.96 mm |
| Gender | Male Pin |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 3.7 mm |
Stock: 1044
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48336
Ext.Price$0.48336
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48336 | $0.48336 |
| 10 | $0.38026 | $3.80260 |
| 25 | $0.34470 | $8.61750 |
| 50 | $0.31246 | $15.62300 |
| 100 | $0.28324 | $28.32400 |
| 300 | $0.27069 | $81.20700 |
| 500 | $0.25870 | $129.35000 |
| 1000 | $0.24347 | $243.47000 |
| 3000 | $0.23981 | $719.43000 |
