
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 23.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 14.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 10 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Ramp |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Length | 7.6962 mm |
| Mating Post Length | 7.7 mm |
| Termination Post Length | 3.6 mm |
Stock: 2030
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30250
Ext.Price$0.30250
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30250 | $0.30250 |
| 10 | $0.27510 | $2.75100 |
| 50 | $0.25018 | $12.50900 |
| 100 | $0.22467 | $22.46700 |
| 500 | $0.20176 | $100.88000 |
| 1000 | $0.19550 | $195.50000 |
| 3000 | $0.18943 | $568.29000 |
| 5000 | $0.18355 | $917.75000 |
