

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 11.1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 31 V |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 20 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 25 V |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 4.7 mm |
| Thickness | 4.7 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 10 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 14.999988 g |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 30 mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max Voltage Rating (DC) | 31 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Clamping Voltage | 77 V |
| Varistor Voltage | 39 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 25 V |
| Max Surge Current | 2 kA |
| Energy | 22 J |
| Clamping Current | 20 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Peak Surge Current | 2 kA |
Stock: 2881
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40010
Ext.Price$0.40010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40010 | $0.40010 |
| 10 | $0.26760 | $2.67600 |
| 25 | $0.25784 | $6.44600 |
| 50 | $0.24844 | $12.42200 |
| 100 | $0.23938 | $23.93800 |
| 300 | $0.23156 | $69.46800 |
| 500 | $0.22399 | $111.99500 |
| 1000 | $0.21459 | $214.59000 |
| 3000 | $0.20983 | $629.49000 |
| 5000 | $0.20518 | $1025.90000 |
