
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Tin Lead |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 7 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| size width | 3.80 mm |
| size length | 20.0 mm |
| size height | 6.00 mm |
| Housing Color | White |
| pin pitch | 2.50 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 1406
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10474
Ext.Price$0.10474
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10474 | $0.10474 |
| 10 | $0.09374 | $0.93740 |
| 50 | $0.08390 | $4.19500 |
| 100 | $0.07763 | $7.76300 |
| 500 | $0.07183 | $35.91500 |
| 1000 | $0.06645 | $66.45000 |
| 3000 | $0.06183 | $185.49000 |
| 5000 | $0.05753 | $287.65000 |
